Belka
Czwartek, 30 Czerwca 2022   imieniny: Emilia, Lucyna, Arnold
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Archeolodzy przebadali w Puszczy Białowieskiej średniowieczny kurhan

Data publikacji: 2017-09-13, Data modyfikacji: 2017-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Archeolodzy przebadali w Puszczy Białowieskiej średniowieczny kurhan
Szkielet kobiety, przy którym znajdowały się paciorki z niebieskiego i zielonego szkła, odkryli archeolodzy wewnątrz kurhanu w Uroczysku Szczekotowo w Puszczy Białowieskiej. Grobowiec zlokalizowano w zeszłym roku dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego.

Oprócz ozdób w kurhanie znajdowały się też fragmenty naczyń ceramicznych. To na ich podstawie archeolodzy oszacowali wiek konstrukcji na XI - XIII w. n.e. W jego pobliżu znaleziono jednak również fragmenty naczyń wcześniejszego okresu, datowane na okres wpływów rzymskich (czyli sprzed ok. 2 tys. lat).

"Niestety, zarówno część szkieletu, jak i ozdób została zniszczona w wyniku rabunkowego rozkopywania kurhanu, które miało miejsce prawdopodobnie w XIX lub na początku XX wieku" - powiedziała PAP główna koordynatorka badań, dr Joanna Wawrzeniuk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (IA UKSW) w Warszawie.

Obok badanego przez archeologów kurhanu znajdują się cztery inne, mniejsze kopce, zapewne z tego samego okresu - te konstrukcje również odkryto w zeszłym roku dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu, przez zespół badaczy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Jako ciekawe znalezisko archeolodzy wskazali jamę we wschodniej części kopca, na której dnie znajdował się bruk kamienny. Na nim spoczywały fragmenty potłuczonych naczyń.

"Przypuszczamy, że znaleziska te są pozostałością odprawianych przy grobie obrzędów pogrzebowych" - dodał Roman Szlązak, współprowadzący badania na tym stanowisku

Na obszarze Rezerwatu przyrodniczo-archeologicznego Szczekotowo archeolodzy znali już wcześniej ślady po dawnej działalności człowieka. Naukowcy wskazują m.in. inne kurhany pochodzące również z okresu średniowiecza. W ostatnich latach badali je naukowcy z Instytut Archeologii i Etnologii (IiAE) PAN w Warszawie.

Wykopaliska odbyły się w ramach trzyletniego projektu NCN pt. Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej, realizowanego przez UKSW. Biorą w nich również udział pracownicy IAiE PAN w Warszawie oraz studenci archeologii UKSW. Wykopaliska archeologiczne w Uroczysku Szczekotowo będą trwały do połowy września.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

PAP - Nauka w Polsce
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  nidzicki 

  Powiat nidzicki – powiat w województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Mazurskim, z siedzibą w Nidzicy. Przynależą do niego gminy: Nidzica, Janowiec Kościelny, Janowo, Kozłowo oraz miasto Nidzica.

  Turyści zachwycają się pokrzyżackim zamkiem o charakterze rezydencjonalno – obronnym w Nidzicy oraz innymi równie ciekawymi zabytkami: - klasztorek, w którym znajduje się archiwum państwowe, kościół św. Wojciecha z XIV w., cmentarz z I wojny światowej w Orłowie, Łyński Młyn. W powiecie jest sporo jezior, które również przyciągają turystów i nie tylko – stanowią doskonałą rozrywkę dla samym mieszkańców. Oprócz typowych szlaków rowerowych i pieszych, możemy tam uświadczyć także szlaki wodne, np. Szlak Kajakowy po Łynie.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola