Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

TANNENBERG 1914 cz. III - Nidzica w ogniu wojny

 
Kilkanaście dni po wybuchu I wojny światowej na terenie Warmii i Mazur (ówczesnych Prus Wschodnich) rozegrała się jedna z najważniejszych bitew tego okresu – bitwa pod Tannenbergiem. Jednym z pierwszych miast wschodniopruskich zdobytych przez carskich żołnierzy była mazurska Nidzica. Miasto nie posiadało garnizonu i nie było bronione przez żadne formacje pruskie, a mimo tego na domy mieszkańców spadły setki artyleryjskich pocisków. Rosjanie mieli wystrzelić w kierunku Nidzicy około trzystu granatów i szrapneli, niszcząc w ciągu trzech godzin dwie piąte budynków miasta, w tym większość budynków wokół rynku. Według Rosjan bombardowanie było odwetem za ostrzelanie przez mieszkańców kozackich patroli. W zniszczonym mieście swoją siedzibę miał sztab 2 Armii Narew - sztab generała Samsonowa. Szczegółowe relacje z tego okresu pozostawił w swoim pamiętniku ówczesny burmistrz Nidzicy Andreas Kuhn, który mimo masowej ucieczki mieszkańców w głąb Prus, pozostał na posterunku i opiekował się miastem. Bitwa pod Tannebergiem jest przedmiotem ciągłych badań, obfituje w wiele zagadek i tajemnic m.in. jedną z wielkich niewiadomych są okoliczności śmierci głównodowodzącego 2 Armią Rosyjską – Armią Narew - generała Samsonowa. Bitwa ta rozpala również fantazję poszukiwaczy skarbów, którzy poszukują od wielu lat słynnego skarbu generała Samsonowa. Współcześnie, namacalnym śladem bitwy pod Tannenbrgiem są stare wojskowe cmentarze i mogiły porozrzucane po całym obszarze województwa Warmińsko-mazurskiego. Bitwa ta, jest o tyle istotna dla tożsamości narodowej Polaków, że po obu stronach frontu walczyli Polacy, bijący się często w przekonaniu, że dzięki ich zaangażowaniu zaborcy obdarzą większymi przywilejami naród polski. W serialu TANNENBERG 1914 - przewodnikami po polach bitewnych są regionaliści, pasjonaci historii, poszukiwacze skarbów, członkowie stowarzyszeń, które prowadzą prace poszukiwawcze i archeologiczne na obszarze południowych Mazur. Osoby te są zwykle w swoich środowiskach swoistymi animatorami kultury i propagatorami wiedzy na temat lokalnej historii. Zdjęcia do filmu realizowane były w oryginalnych miejscach potyczek i wydarzeń z okresu I wojny światowej. Oprócz wymiaru edukacyjnego, film promuje również piękno i atrakcje turystyczne Warmii i Mazur. Film został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach projektu "Patriotyzm Jutra" Materiały wykorzystane w filmie dostępne są na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne 3.0 Polska ( CC BY 3.0 PL) creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/pl/

 


MAZURSKIE TAJEMNICE
 
Data pliku video: 2017-03-01, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    nidzicki 

    Powiat nidzicki – powiat w województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Mazurskim, z siedzibą w Nidzicy. Przynależą do niego gminy: Nidzica, Janowiec Kościelny, Janowo, Kozłowo oraz miasto Nidzica.

    Turyści zachwycają się pokrzyżackim zamkiem o charakterze rezydencjonalno – obronnym w Nidzicy oraz innymi równie ciekawymi zabytkami: - klasztorek, w którym znajduje się archiwum państwowe, kościół św. Wojciecha z XIV w., cmentarz z I wojny światowej w Orłowie, Łyński Młyn. W powiecie jest sporo jezior, które również przyciągają turystów i nie tylko – stanowią doskonałą rozrywkę dla samym mieszkańców. Oprócz typowych szlaków rowerowych i pieszych, możemy tam uświadczyć także szlaki wodne, np. Szlak Kajakowy po Łynie.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola